Zapraszamy na koncert Na Strunach Duszy

Już w środę 17 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim oraz czwartek 18 sierpnia w Olsztynie odbędą się koncerty Anny-Liisy Eller, która gra na estońskiej harfie. Nasza Fundacja jest patronem obydwu wydarzeń.

Estonka Anna-Liisa Eller to wykonawczyni muzyki dawnej i wirtuozka estońskiej harfy. Szkoliła się w Tallinie oraz Lyonie. Jest laureatką pierwszych nagród w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Jej ostatnia płyta pt. „Strings attached” wzbudziła entuzjastyczne reakcje krytyków. Jest zapraszana na największe festiwale muzyki dawnej organizowane we Francji, Belgii, Austrii, czy Włoszech.


Estońska harfa zwana „kannel” ma podobne brzmienie do klasycznej harfy lub cytry. Na kannel można wykonywać preludia i fugi Bacha, suity klawesynowe kompozytorów francuskich, niemieckich, włoskich oraz niemal całą klawiszową muzykę renesansu i baroku. Z drugiej strony – jako instrument tworzący klimat zadumy, medytacji i wewnętrznej harmonii naturalnie zapraszającej w sferę ducha – kannel interesuje kompozytorów współczesnych, którzy pod wpływem minimalizmu poszukują drogi powrotu prostoty i przejrzystości monodii wokalnej, skłaniają się ku temu, co w muzyce zarazem proste i głębokie.

Jako organizatorzy chcemy koncertami Anny-Lissy Eller zaprosić do zadumy, medytacji, a nawet modlitwy. Innymi słowy, proponujemy muzykę, która może otworzyć w nas przestrzeń transcendencji.

Podczas koncertu zostaną zagrane utwory m.in. Louisa Couperina, 17-wiecznego francuskiego kompozytora okresu baroku, który był organistą w kościele St-Gervais w Paryżu i nadwornym muzykiem króla Ludwika XIV oraz Heleny Tulve, współczesnej estońskiej kompozytorki i dyrektorki Estońskich Dni Muzycznych.


Oprócz walorów muzycznych nie zabraknie również i tych wizualnych, bo koncerty zostaną zagrane w wyjątkowych miejscach: w historycznych wnętrzach zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim oraz w Domu Mendelsohna w Olsztynie. 

Koncert odbędzie się pod patronatem Prezydenta Miasta Olsztyn, Piotra Grzymowicza przy finansowym wsparciu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie i Instytutu Goethego. Partnerem wydarzenia jest Fundacja „Borussia”. Podczas koncertu psalmy czytać będzie Irena Telesz-Burczyk, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Fot. Thomas Radlwimmer

Zespół Fundacji
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments