Życie w harmonii


Długo szukaliśmy takiego miejsca. Chodziło nam o prawdziwy dom, w którym każdy będzie czuł się dobrze, niezależnie od tego, czy przyjdzie mu spędzić pod jego dachem kilka dni, kilka miesięcy, czy może zdecyduje się zostać na dłużej. I znaleźliśmy! Ośrodek Fundacji Opcja Benedykta będzie mieścił się w mazurskiej wiosce Faryny.

17 sierpnia w Urzędzie Gminy Rozogi odbył się przetarg na sprzedaż nieruchomości – nieczynnej szkoły w Farynach. Nabyliśmy tę szkołę. Teraz czeka nas remont. Chcemy, aby było tu 13 pokoi z łazienkami, sala wykładowa i piękny, klimatyczny strych z otwartą, doświetloną przestrzenią na medytacje, warsztaty czy modlitwę. Chcemy gościć tu tych, którzy poszukują celu i sensu życia, którzy chcą odnaleźć pokój, ład i równowagę we wszystkich wymiarach: w pracy i w życiu rodzinnym, w relacjach zawodowych i przyjacielskich, w życiu wspólnotowym i obywatelskim. Czekamy na wszystkich, którzy czują, że „w życiu o coś chodzi”, że wiara oraz duchowość benedyktyńska mogą pomóc odnaleźć im sens życia.

Faryny to piękna, mazurska wioska, która sprzyja wyciszeniu. Leży na skraju Puszczy Piskiej, największego, rozciągającego się na 100 tys. ha kompleksu leśnego na Mazurach i zaledwie 13 km od jeziora Nidzkiego i słynnych mazurskich miejscowości Pranie, czy Krzyże, które kochali polscy poeci i pieśniarze. Latem w Praniu odbywają się koncerty i spotkania poetyckie z cyklu „Muzyka u Gałczyńskiego”. Puszcza Piska i miejscowości wokół to nie tylko przyroda, to również historia. W leżących w okolicy wsiach Wojnowo, Gałkowo i Kadzidłowo zachowały się ślady po żyjących tu starowierach. W Puszczy Piskiej wiele jest śladów po nieistniejących dziś wioskach. Gdziekolwiek jesteśmy, głęboko w Puszczy albo na jej skraju, chodzimy wciąż śladami tych, którzy byli tam przed nami i po prostu kochali ten skrawek ziemi. Żyjąc tu i teraz, z szacunkiem odnosimy się do tego, co było i rozpoczynamy nowy rozdział w duchu św. Benedykta – „aby we wszystkim był Bóg uwielbiony”.

Obecnie zbieramy pieniądze na remont budynku, który zakupiliśmy na siedzibę fundacji.

Chcę przekazać datek na rzecz fundacjiZdjęcia Faryn i okolic

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider