Fundacja z oddziałem w Kielcach i możliwością przekazania 1,5% podatku

W tym roku jest już możliwe odliczenie 1,5% z podatku PIT na rzecz naszej Fundacji. Uzyskane w ten sposób środki będziemy chcieli przeznaczyć na remonty w Farynach oraz pokrycie niektórych kosztów organizacji festiwalu muzyki dawnej. Szczegóły poniżej.

Zaczniemy od tego, że w 2022 r. udało się nam założyć pierwszy oddział Fundacji – powstał w Kielcach. Aktywna grupa sympatyków z woj. świętokrzyskiego spotyka się na wspólnej modlitwie i śpiewie, uczestniczy także w rekolekcjach, które w różnych miejscach w Polsce inicjujemy. Dodatkowo kielecka grupa angażuje się w organizowany przez naszą Fundację festiwal muzyki dawnej, MID Europe Early Music Festival. Wydarzenie to odbywa się przede wszystkim na kielecczyźnie, ale także na Warmii. 

Organizacja festiwalu byłaby trudna, gdyby nie jego inicjatorka – s. Hanna Szmigielska OSB, która do niedawna stanowiła skład rady naszej Fundacji. Teraz s. Hania została dyrektorką oddziału kieleckiego Fundacji Opcja Benedykta, z czego bardzo się cieszymy 🙂

s. Hanna Szmigielska OSB

Tegoroczna, 4. już edycja MID Europe Early Music Festival pod względem organizacyjnym będzie już w całości dziełem naszej Fundacji i jej partnerów. Do tej pory w najpiękniejszych świętokrzyskich i warmińskich zabytkach polskiego chrześcijaństwa festiwal zgromadził artystów z 6 krajów oraz, w ramach towarzyszącej mu Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej, młodzież z całej Europy.  

4. edycję organizować będziemy jesienią pod patronatem czterech biskupów, we współpracy z Ministerstwem Kultury Francji, a także władzami francuskiego regionu Burgundia, woj. opolskiego i warmińsko-mazurskiego. Edycja ta będzie nosić tytuł “Ortus de Polonia – owoc Polski” i będzie próbą przedstawienia niezwykłego dorobku muzyki późnego polskiego renesansu w jej europejskim kontekście. 

Co ciekawe myśl Matki Magdaleny Mortęskiej OSB, do której odwoływaliśmy się podczas ostatnich rekolekcji, narodziła się w tej samej epoce Jagiellonów. W ramach naszych koncertów pragniemy zaprezentować wybrane fragmenty medytacji benedyktynki. Będzie to miało formę lektury połączonej z paraliturgicznym śpiewem tradycji monastycznej. Wierzymy, że muzyka dawna z jej specyficznym i unikatowym instrumentarium oraz dyskretnym brzmieniem jest pięknym zaproszeniem do wejścia w sferę Ducha. 

Szczegóły programu festiwalu już wkrótce. A już teraz zachęcamy do przekazania 1,5% podatku z Waszych deklaracji PIT. Środki w ten sposób zgromadzone będziemy chcieli przeznaczyć na pokrycie choć części kosztów związanych z organizacją mającego swoje początki w Kielcach festiwalu oraz trwających w Farynach remontów budynków po starej szkole

Dane niezbędne do przekazania 1,5% na rzecz Fundacji Opcja Benedykta

KRS 0000 532 778 
dopisek „festiwal”

Instrukcja dot. tego, jak przekazać 1,5 % na rzecz różnych organizacji

Szczegóły najłatwiej sprawdzić na stronach rządowych, klikając w ten link

Zespół Fundacji
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments