Festiwal muzyki dawnej i sympozjum o Nowosielskim – 2 wydarzenia w kalendarzu kulturalnym fundacji

Zapraszamy na 2 wydarzenia kulturalne już wkrótce. Festiwal muzyki dawnej w sierpniu i wrześniu tego roku będzie okazją do posłuchania wspaniałych utworów z dawnych czasów, wykonanych przez uzdolnionych artystów z kraju i zagranicy. A na przełomie września i października planujemy sympozjum poświęcone twórczości malarza Jerzego Nowosielskiego.

Mid Europe Early Music Festival w trzech regionach Polski

Od 13 sierpnia do 10 września odbędzie się 4. edycja festiwalu Mid Europe Early Music Festival. Wydarzenie to skupia się na muzyce dawnej i odbywa się w zabytkowych miejscach polskiej kultury chrześcijańskiej. Festiwal będzie miał miejsce w trzech regionach Polski: województwie świętokrzyskim, na Opolszczyźnie oraz w Warmii i Mazurach.

Fundacja Opcja Benedykta zaprasza do trzech przestrzeni kultury, tradycji i historii, gdzie będzie można doświadczyć piękna, modlitwy i harmonii. Tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona twórczości Mikołaja Zieleńskiego, znanego jako polski Monteverdi. Podczas 24 koncertów wystąpią wybitne zespoły i soliści z 6 krajów Europy. Będzie można usłyszeć legendarny konsort instrumentów dawnych z Dijon, Les Traversées Baroques, występujący w sandomierskiej katedrze. Polsko-litewsko-estoński skład instrumentalistów, Reversio, zaprezentuje się na Warmii i Mazurach, wykonując repertuar z epoki Jagiellonów. Festiwalowi towarzyszyć będą również warsztaty mistrzowskie dla studentów z całej Europy.

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: EARLY MUSIC FESTIVAL – festiwal muzyki dawnej

A oto plakat koncertu z pierwszego dnia.

Jerzy Nowosielski na Warmii

Fundacja Opcja Benedykta planuje zorganizować także sympozjum poświęcone temu wyjątkowemu artyście, uznawanemu za jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Sympozjum ma odbyć się w terminie 30 września – 1 października w Górowie Iławeckim, gdzie znajduje się piękny ikonostas autorstwa Jerzego Nowosielskiego.

Planowane wydarzenia w ramach sympozjum to:

  1. Prezentacja o malarstwie i teologii duchowości Jerzego Nowosielskiego – wykład prof. Krystyny Czerni z Krakowa, krytyczki i historyczki sztuki, autorki albumu „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie. Warmia i Mazury, Lublin”, dokumentującego m.in. pobyt artysty w Górowie Iławeckim.
  2. Opowieść o świątyni i pracy prof. Nowosielskiego w Cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim, gdzie znajduje się ikonostas autorstwa Nowosielskiego – wykład historyka Jerzego Necio z Górowa.
  3. Synteza sztuk w twórczości Jerzego Nowosielskiego – wykład Gretty Leśko z Iwli w Beskidzie Niskim, połączony z wystawą ikon.
  4. Wspomnienie Mistrza – wystąpienie artysty malarza Michała Boguckiego z Warszawy, ucznia i przyjaciela Nowosielskiego.
  5. Część artystyczna – występ Scholi Wegajty.

Program sympozjum ma na celu promocję i popularyzację twórczości Jerzego Nowosielskiego związaną z jego spuścizną w województwie warmińsko-mazurskim.

Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia.

Zespół Fundacji
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments