Festiwal muzyki dawnej i sympozjum o Nowosielskim – 2 wydarzenia w kalendarzu kulturalnym fundacji
Zapraszamy na 2 wydarzenia kulturalne już wkrótce. Festiwal muzyki dawnej w sierpniu i wrześniu tego roku będzie okazją do posłuchania wspaniałych utworów z dawnych czasów, wykonanych przez uzdolnionych artystów z kraju i zagranicy. A na przełomie września i października planujemy sympozjum poświęcone twórczości malarza Jerzego Nowosielskiego.
Mid Europe Early Music Festival w trzech regionach Polski
Od 13 sierpnia do 10 września odbędzie się 4. edycja festiwalu Mid Europe Early Music Festival. Wydarzenie to skupia się na muzyce dawnej i odbywa się w zabytkowych miejscach polskiej kultury chrześcijańskiej. Festiwal będzie miał miejsce w trzech regionach Polski: województwie świętokrzyskim, na Opolszczyźnie oraz w Warmii i Mazurach.
Fundacja Opcja Benedykta zaprasza do trzech przestrzeni kultury, tradycji i historii, gdzie będzie można doświadczyć piękna, modlitwy i harmonii. Tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona twórczości Mikołaja Zieleńskiego, znanego jako polski Monteverdi. Podczas 24 koncertów wystąpią wybitne zespoły i soliści z 6 krajów Europy. Będzie można usłyszeć legendarny konsort instrumentów dawnych z Dijon, Les Traversées Baroques, występujący w sandomierskiej katedrze. Polsko-litewsko-estoński skład instrumentalistów, Reversio, zaprezentuje się na Warmii i Mazurach, wykonując repertuar z epoki Jagiellonów. Festiwalowi towarzyszyć będą również warsztaty mistrzowskie dla studentów z całej Europy.
Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: EARLY MUSIC FESTIVAL – festiwal muzyki dawnej
A oto plakat koncertu z pierwszego dnia.
Jerzy Nowosielski na Warmii
Fundacja Opcja Benedykta planuje zorganizować także sympozjum poświęcone temu wyjątkowemu artyście, uznawanemu za jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Sympozjum ma odbyć się w terminie 30 września – 1 października w Górowie Iławeckim, gdzie znajduje się piękny ikonostas autorstwa Jerzego Nowosielskiego.
Planowane wydarzenia w ramach sympozjum to:
- Prezentacja o malarstwie i teologii duchowości Jerzego Nowosielskiego – wykład prof. Krystyny Czerni z Krakowa, krytyczki i historyczki sztuki, autorki albumu „Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie. Warmia i Mazury, Lublin”, dokumentującego m.in. pobyt artysty w Górowie Iławeckim.
- Opowieść o świątyni i pracy prof. Nowosielskiego w Cerkwi greckokatolickiej w Górowie Iławeckim, gdzie znajduje się ikonostas autorstwa Nowosielskiego – wykład historyka Jerzego Necio z Górowa.
- Synteza sztuk w twórczości Jerzego Nowosielskiego – wykład Gretty Leśko z Iwli w Beskidzie Niskim, połączony z wystawą ikon.
- Wspomnienie Mistrza – wystąpienie artysty malarza Michała Boguckiego z Warszawy, ucznia i przyjaciela Nowosielskiego.
- Część artystyczna – występ Scholi Wegajty.
Program sympozjum ma na celu promocję i popularyzację twórczości Jerzego Nowosielskiego związaną z jego spuścizną w województwie warmińsko-mazurskim.
Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia.