Koncerty muzyki renesansu na Warmii oraz w Farynach

13 sierpnia zainaugurowaliśmy 4. edycję festiwalu muzyki dawnej Mid Europe Early Music Festival. Niebawem 6 koncertów na Warmii i Mazurach, o których chcemy wspomnieć w sposób szczególny.

Tabulatura z Braniewa i medytacje benedyktyńskie

Dlaczego szczególny? Bo nie dość, że koncerty odbywają się w regionie, gdzie zarejestrowana jest nasza Fundacja, to jeden z nich wybrzmi po raz pierwszy w naszych Farynach 😊 Program z regionu przedstawiamy poniżej.

Mid Europe Eearly Music Festival to coroczna impreza muzyczna promująca dziedzictwo muzyczne i architektoniczne związane z chrześcijańskimi korzeniami kultury europejskiej. W tym roku tematem festiwalu jest muzyka okresu renesansu. Koncerty odbywają się w różnych częściach Polski – woj. świętokrzyskim, na Opolszczyźnie, Warmii i Mazurach. Fundacja Opcja Benedykta jest organizatorem festiwalu.

Na Warmii i Mazurach odbędzie się 6 koncertów:

  • Lidzbark Warmiński – Kościół św. Piotra i Pawła                          
    25.08, godz. 19:00
  • Olsztyn – Bazylika Konkatedralna św. Jakuba Apostoła                
    26.08, godz. 20:00
  • Braniewo –  Bazylika pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej           
    27.08, godz. 19:00
  • Lubawa – Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i Michała Archanioła    
    1.09, godz. 18:00
  • Faryny – Kościół pw. NMP Królowej Polski                                   
    2.09, godz. 18:00.

Na koncertach w Lidzbarku, Olsztynie i w Braniewie zaprezentuje się polsko-litewsko-estoński zespół Reversio, który wykona utwory z epoki Jagiellonów. Tytuł koncertów brzmi: ”Wokół tabulatury braniewskiej”. Tabulatura braniewska to zbiór renesansowych utworów na różne instrumenty  które zostały odnalezione po II wojnie światowej przez litewskich historyków i do dziś są przechowywane w bibliotece Litewskiej Akademii Nauk w Wilnie.  Początki tabulatury sięgają roku 1619. Był to okres rozkwitu Braniewa i tutejszego kolegium jezuitów, do którego tłumnie przyjeżdżali uczeni i studenci z całej Europy. Dziś w tym miejscu mieści się Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego oraz Muzeum Ziemi Braniewskiej. Dyrektorem artystycznym tych 3 koncertów jest prof. Marek Toporowski, ceniony klawesynista, dyrygent, organista, związany z Akademią Muzyczną w Krakowie.

Pozostałe dwa koncerty w Lubawie i Farynach to będą „Hymny okresu Pasyjnego i medytacje benedyktyńskie ksieni Magdaleny Mortęskiej” w wykonaniu Scholi Węgajty. Matka Mortęska to bardzo ciekawa postać z przełomu renesansu i baroku związana z Warmią. Dzieciństwo i młodość spędziła w Pałacu w Mortęgach koło Lubawy. W wieku 25 lat wstąpiła do klasztoru benedyktynek w Chełmnie i była tam ksienią przez 52 lata. Była odnowicielką życia klasztornego, zreformowała ponad 20 klasztorów, była też prekursorką nauczania dziewcząt – uczyła mniszki czytania i pisania, założyła seminarium dla kapelanów zreformowanych klasztorów, a przy tym doskonale łączyła talent gospodarko-organizatorski z głębokim życiem duchowym. Była charyzmatyczną osobowością, mistyczką, autorką pięknych medytacji i rozważań pasyjnych, których fragmenty będą czytane podczas koncertów w Lubawie i w Farynach. Od 2015 roku toczy się jej proces beatyfikacyjny.

Dobry duch festiwalu – s. Hanna Szmigielska OSB

Koordynatorką muzyczną i duszą festiwalu muzyki dawnej jest Hanna Szmigielska, siostra benedyktynka, dyrektor Oddziału Fundacji Opcja Benedykta w Kielcach. Siostra jest muzykiem, gra pięknie na cytrze, jest organistką, prowadzi też Scholę w Kielcach śpiewającą muzykę chorałową. Siostra Hanna ma nie tylko talent muzyczny, ale także niezwykły dar zapalania ludzi do wspólnego działania i obdarowywania ludzi piękną muzyką.

24 koncerty, artyści z 6 krajów

W ramach festiwalu odbędą się 24 koncerty. Zaprezentują się wybitne zespoły i soliści z Danii, Francji, Szwajcarii, Ukrainy, Estonii, Czech i Polski. Koncerty odbywać się będą w różnych częściach Polski – w województwach świętokrzyskim, na Opolszczyźnie oraz na Warmii i Mazurach.

Koncerty będą miały miejsce w zabytkach polskiej kultury chrześcijańskiej w różnych regionach Polski. Warto wymienić choćby romańskie i gotyckie opactwa w Wąchocku i Jędrzejowie, barokowy Pałac Biskupi na Wzgórzu Katedralnym w Kielcach czy średniowieczny kościół w Wiślicy.

Tegoroczny festiwal skupia się na twórczości Mikołaja Zieleńskiego, zwanego przez znawców muzyki – polskim Monteverdim. To kompozytor, organista i kapelmistrz urodzony u schyłku renesansu. Wszystkie znane kompozycje Zieleńskiego wydane zostały w 1611 r w Wenecji i przeznaczone były na cały rok kościelny. Zieleński stworzył 117 utworów liturgicznych i 3 „fantazje instrumentalne”. Znawcy muzyki dawnej doceniają jego kompozycje za „niepowtarzalny monumentalizm”.

Wydarzenie, jakim jest Mid Early Europe Music Festival 2023, zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez Ministerstwo Kultury Francji i Region Burgundia. Festiwal objęli patronatem marszałkowie trzech województw – świętokrzyskiego, opolskiego oraz warmińsko-mazurskiego, arcybiskup diecezji warmińskiej Józef Górzyński, biskupi kielecki, opolski, sandomierski oraz Ambasady Litwy i Estonii oraz Instytut Francuski.

Partnerami i sponsorami festiwalu jest m.in.: Fundacja Most the Most, Fundacja PZU, Fundacja Enea i Firma PKP Cargo, Lasy Państwowe oraz Szynaka Meble i Pałac Mortęgi, Prezydent Olsztyna, Burmistrz Braniewa, Wójt Gminy Rozogi.

Festiwal potrwa do 10 września. Zapraszamy na koncerty! Szczegóły poniżej.

(mr)

Zespół Fundacji
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments